Drafting - co to jest?
15/01/2019

Słyszał o nim już chyba każdy. W większości zawodów zabronione jest jego stosowanie. Jednak czy wiesz, na czym dokładnie polega DRAFTING i jak zachowywać się w trakcie zawodów, aby uniknąć kar? Drafting potocznie nazywany jest jazdą na kole przeciwnika. Określenie to wzięło się z tego, że technika ta polega na jeździe nie dalej niż 30 cm za zawodnikiem przed nami. Takie podejście pozwala oszczędzać energię kosztem czyjejś pracy. Kiedy jesteśmy schowani za plecami innego zawodnika, to on przyjmuje na siebie opór powietrza, tworząc jednocześnie tunel powietrzny dla pozostałych zawodników jadących za nim. Dzięki temu jazda na rowerze staje się dla nich łatwiejsza i mniej męcząca. Oczywiście prowadzący grupę zawodnik również nieco zyskuje, ponieważ przestrzeń za nim, którą wypełnia inny jadący zawodnik, niweluje siły, które ciągną zawodnika z tyłu.
JAKIE NIEBEZPIECZEŃSTWA NIESIE DRAFTING W TRIATHLONIE?

Oprócz wielu korzyści draftingu, takich jak oszczędność energii i mniejsze zmęczenie podczas jazdy, trzeba także pamiętać o niebezpieczeństwach:

  • Jazda w grupie z dużą prędkością wymaga od zawodników bardzo dużej koncentracji. Wystarczy jeden niekontrolowany ruch lub hamowanie, a cała grupa zaliczy upadek. Przy jeździe sięgającej bardzo często 40 km/h i więcej, łatwo sobie wyobrazić, czym może się to skończyć…
  • Kolejna kwestia to poziom wytrenowania poszczególnych zawodników jadących w grupie. Jeśli wystąpią spore różnice, jazda na rowerze może być raz szybsza, raz wolniejsza w zależności od prowadzącego.
  • Jeśli jedziesz z grupą, która jest silniejsza od Ciebie, zamiast ułatwić sobie pracę, zbyt mocne tempo (nawet jeśli nie jest odczuwalne w trakcie jazdy), odbije się czkawką w trakcie biegania.

JAK ZACHOWYWAĆ SIĘ W CZASIE JAZDY, ABY NIE OTRZYMAĆ KAR?

Ogólna zasada jest taka, że aby uniknąć oskarżeń o drafting i związanych z nim kar, należy zachować odległość 7 metrów długości oraz 2 metrów szerokości, które liczą się od przedniego koła zawodnika jadącego przed nami. Mówiąc prościej, strefa 2×7 metrów to prostokąt, w którym jeśli odległości są dobrze zachowane, zmieszczą się jeszcze trzy rowery. Inną ważną kwestią jest to, że zawodnik, który wyprzedza w strefie 2×7 metrów powinien minąć rywala w ciągu 15 sekund. Wtedy też zawodnik, który zostaje z tyłu ma 15 sekund, aby znaleźć się poza strefą wspomnianych już wyżej 2×7 metrów.

Proste? Teoretycznie tak, jednak warto wziąć pod uwagę, że nie na każdych zawodach organizator ma możliwość wprowadzenia konwencji non-drafting. Powodem może być chociażby duża liczba startujących, czy wąska trasa. Problem ten dotyczy zawodów organizowanych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Za stosowanie draftingu nakładane są na zawodników kary czasowe, możliwa jest również dyskwalifikacja.